আমাৰ গাঁও

"আমাৰ গাঁও" শিতানটিৰ মাধ্যামেৰে আমি পৰিচয় কৰাই দিব বিচাৰিছো আমাৰ অতিকে মৰমৰ গাঁও সমূহক , ইয়াৰ বুৰঞ্জীক ৷ আপোনালোকেও এই শিতানটিলৈ আপোনাৰ গাঁওখনৰ বিৱৰণি লিখি পঠিয়াৱ পাৰিব আৰু বিশ্ববাসীৰ আগত আমাৰ ৱেব' ছাইটটিৰ মাধ্যমেৰে আপোনাৰ ধুনীয়া গাঁওখনিৰ পৰিচয় দাঙি ধৰিব পাৰিব , প্ৰয়োজন অনুসৰি দিব পাৰিব আলোকচিত্ৰ ৷

গাওঁ :: জাহা ---- সমুজ্জ্বল ডেকা

"আমাৰ গাওঁ শুৱনি গাওঁ
প্ৰগতিৰে শান্তিৰে আমি আগুৱাওঁ ৷
জাতি-ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে আমি ভাই-ভাই
জীৱন গঢ়িবলৈ ক'তোৱেই নাই ইয়াতকৈ পূণ্য ঠাই ৷৷"

গাঁও :: পাখিৰীগুৰী --- মনজিল ইছলাম

সচাঁকৈয়ে আমাৰ গাঁওখন এক শান্তিৰ পৰিবেশ ৷ সকলোৱে মিলি একতাৰে বাস কৰা এক শৃংখলাবদ্ধ গাঁও ৷ আমাৰ গাঁওখনত হিন্দু-মুছলমান একেলগে মিলি যিকোনো

উৎসৱ পালন কৰো ৷

বিহুৰে বতৰত,

উখল-মাখল পৰিবেশ

দুয়ো সম্প্ৰদায়ৰ মিল ৷

কোন হিন্দু,

কোন মুছলমান-

নাই কাৰো তাৰ চিন ৷

কাঠনিবাৰী ----- ধনঞ্জয় কুৰ্মী

শোণিতপুৰ জিলাৰ শ্বহীদ নগৰী ঢেকীয়াজুলীৰ পৰা সাত কিলোমিটাৰ পূৱত বেলশ্ৰী নৈৰ পূৱ পাৰে '৪২ ৰ শ্বহীদ দয়াল পনিকাৰ গাওঁখন অৱস্থিত, আমাৰ মৰমৰ গাঁওখন অৱস্থিত, নাম "কাঠনিবাৰী" ।

আমাৰ গাওঁখন যদিও ১৫নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাই পথৰ গাতে লগা, ঢেকীয়াজুলীৰ ওচৰত তথাপি বহু পিছপৰা । আমাৰ গাঁৱখনৰ পূৱত কোঁচগাঁও, কাটনীগাওঁ, ভেড়গাওঁ পশ্চিমত বেলশ্ৰী নৈ উত্তৰত বৰডুবি আৰু দক্ষিণত ১৫নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ, ৰোহিনীবিল । ।

মাদুৰি --- নিতুপন বৰগোহাঁই

ভৌগোলিক অৱস্থান :-

মাদুৰি হৈছে শিৱসাগৰ জিলাৰ নাজিৰা মহকুমাৰ অন্তৰ্গত জোকতলি মৌজাৰ এখন গাঁও । নাজিৰা নগৰৰ পৰা প্ৰায় ৫ কিলোমিটাৰ পশ্চিমে অৱস্থিত।
মাদুৰি নামৰ উৎপত্তি :-

সুৱণখাটা --- মৃণালৰাজ কলিতা

চিৰচেনেহী অসমীৰ বুকুত বহুতো জাতি-জনজাতিৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ আছে । সেই জাতি-জনগোষ্ঠীৰে ভৰপূৰ অসমত নতুনকৈ গঠিত হোৱা বাক্সা জিলাৰ (বি. টি. চি.) মধ্যম বাক্সা মৌজাৰ অন্তৰ্গত এখন সৰু ভিতৰুৱা গাওঁ । আমাৰ গাওঁখনৰ নাম ‘সুৱণখাটা’ । ‘সুৱণখাটা’ নামটো কেনেকৈ বা কি শব্দৰ পৰা সৃষ্টি হৈছিল তাৰ সঠিক তথ্য পোৱা নাযায় । তথাপিওঁ, আইতাহঁতৰ মূখৰ পৰা জানিব পৰা মতে দুটা তথ্য দাঙি ধৰিব পাৰি ।

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,562
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:134
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,647
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,591
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,721