অসমীয়া প্ৰবন্ধ

প্ৰবন্ধ :: সাধনা : এক ধৈৰ্য্যৰ বাহক --- সমুজ্জ্বল ডেকা

জীৱন! তিনিটি বৰ্ণৰ একত্ৰিত এটি চিনাকি শব্দ ৷ কিন্তু ইয়াৰ পৰিসৰ ইমান বহল যিটো সংক্ষিপ্ত ৰূপত উপস্থাপন কৰিব পৰাতো মোৰ বোধেৰে সম্তৱপৰ নহয় ৷ যদি জীৱন এগছি চাকি হয়; যেতিয়ালৈকে শলিতা আৰু তেলৰে ভৰি থাকিব তেতিয়ালৈকেহে ই উজলি থাকিব ৷ জীৱননো কি? আজি ঠিকেই আছে ; কাইলৈ হয়তো নাই ৷ মানুহক ভাল পাবলৈকেই সময়ৰ অভাৱ; বেয়া পাই জানো কাৰোবাৰ কিবা লাভ আছে ? একো লাভ নাই ! সেয়েহে আমি জীয়াই থকা দিনকেইটা আটাইৰে লগত সহযোগিতাৰে খুব আনন্দ-স্ফূৰ্তিৰে কটাব লাগে ৷ আমি জীৱনৰ দুৰ্দান্ত প্ৰেমিক হোৱাৰ চেষ্টা কৰিব লাগে ৷

প্ৰবন্ধ :: নাৰী --- ৰিমকি ভাগৱতী

ভগৱানৰ এই সৃষ্টিত প্ৰকৃতিৰ পাছতে সৃজন শক্তিৰ , দৈৱিক গুণৰ দ্বিতীয় জাগৃত কেন্দ্ৰ নাৰী । নাৰীৰ মাজত পৃথিৱীৰ দৰে সহনশীলতা, সূৰ্য্যৰ দৰে তেজ্বস্বীতা , সমুদ্ৰৰ দৰে গভীৰতা, ফুলৰ দৰে সৌন্দৰ্য্য আৰু কোমলতা, চন্দ্ৰৰ দৰে শীতলতা, এই দৈৱিক গুণ সৃষ্টিৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই বিদ্যমান ।

প্ৰবন্ধ :: বিহু আৰু অসমীয়া সমাজ --- অৰূপ কুমাৰ দাস

বিহু অসমৰ জাতীয় উৎসৱ ।‌ অসম আৰু অসমীয়া জনসমাজৰ নিৰ্ভূল দাপোণ এই বিহু ।‌ বিহু যদিওবা কৃষিভিত্তিক উৎসৱ বৰ্তমান ই কৃষিভিত্তিক উৎসৱ হয় থকা নাই ।‌ ইয়াক এক সামাজিক ৰীতি বুলি হে মানিবলৈ ধৰিলে ।‌ বিহুৰ আধুনিকীকৰণৰ নামত গছৰ তলৰ বিহু আহি পালে মঞ্চলৈ ।‌ এই আধুনিকীকৰণে বিহুৰ সাত্বিক ৰূপটোক ক্ৰমাণ্বয়ে লুকুৱাই আনি আছে ।‌ সময়ৰ লগতে বিহুও আধুনিক হয় পৰিল ।‌ যুগ পৰিবৰ্তনৰ লগতে অসমীয়া সমাজৰ স্বৰূপ,গাঁথনি মূল্যবোৰ সালসলনি হৈছে ।‌ পূৰ্বৰ কৃষিভিত্তিক চহা অসমীয়া হ্ৰাস পাই আহি আছে ।‌ কাৰণ কৃষি-কৰ্মত যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰে মানুহৰ শ্ৰম লাঘৱ কৰাৰ লগতে সময় ৰাহি কৰিছে ।‌ সেইবাবেই এতিয়াৰ কৃষকে চ'ত,বহাগ,জেঠ মাহত পথাৰত গৈ শ্ৰম

প্ৰবন্ধ :: আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱসৰ চিন্তাত মই --- মন্জুষা দেৱী

মই সপোন এটা দেখিছিলো !!! এক ব্যতিক্ৰমী সপোন !

নাৰী স্বাধীন হোৱাৰ সপোন !

সপোনবোৰ জানো বাস্তৱ হ’ব পাৰে !!! কিন্তু বাস্তৱ মুখী কৰাৰ প্ৰয়াস নিশ্চয় কৰোঁ ।

লিখিবলৈ হাতত কলম লৈ ভাবিছো হৃদয়ৰ ভিতৰত কোনেও কাকো চুব নোৱাৰা এমুঠি বিষাদৰ জুই দেখোন মোৰ হিয়াত জ্বলিব লৈছে । এই জুই নুনুমোৱালৈকে মই লিখি যাম আজি ।

জ্ঞান চৰ্চাৰ নহয় কেৱল ৰূপ-চৰ্চাৰহে অধিষ্ঠাত্ৰী দেৱী “সৰস্বতী” --- মানবজ্যোতি ভূঞা

বিদ্যাৰ অধিষ্ঠাত্ৰী দেৱী সৰস্বতীৰ পূজাৰ দিনটো আমাৰ স্কুল-কলেজৰ ছাত্র-ছাত্রীৰ কাৰণে বিশেষ তাৎপৰ্যপূৰ্ণ । অকল পঢ়া-শুনাতে নহয়, সংগীত, নৃত্য-নাটক, চিত্রাংকন, ভাস্কৰ্যকে আদি কৰি সকলো কলাবিদ্যাৰে সাধনাত ব্রতী মানুহ মাত্রৰে পূজা দেৱী “মা সৰস্বতী” ।

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:134
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,721
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,703
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,699
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:145