গল্প :: মানুহে মানুহৰ বাবে --- নিৰজ ভাৰদ্বাজ

দিনটোৰ ব্যস্ততাৰ অন্তত ঘৰলৈ বুলি বাছত উঠিল আকাশে । চিটি বাছৰ ভিৰৰ মাজতে নিজকে কেনেবাকৈ চিট এটা প্ৰদান কৰিব পাৰি আৰামত গা এৰা দিলে । "দাদা সহায় কৰক" সৰু ল’ৰা এটাৰ মাত, ল’ৰাটোলৈ এবাৰ চাই পকেটত হাত দিলে আকাশে, "এ খুচুৰা পইচা নাই দেখোন ২০ টকা এখন দিব নোৱাৰি" মনতে ভাবিলে । আশাবাদী হৈ থকা ল’ৰাটো খালী হাতে আগবাঢ়িল ।

গুৱাহাটীৰ সন্ধিয়া ট্ৰেফিক জাম, যেন বাছখনে আকাশক ঘৰত যাব দিব খোজা নাই । অলপ সময় ৰৈ বাছখনৰ পৰা নামি সৰু গলিয়েদি ঘৰলৈ খোজ দিলে আকাশে । ঠাণ্ডাৰ দিনত অহা চেঁচা বতাহজাকে জেকেটৰ চেইনডাল টানিবলৈ বাধ্য কৰালে তাক ।

অলপ দূৰ গৈয়েই সি দেখা পালে বাছত লগ পোৱা ল’ৰাটো, ৰাস্তাৰ কাষতে তম্বু এটাৰ তলত ল’ৰাটোৱে মাকলৈ বুলি মেলি দিছে ব্ৰেডৰ পেকেট এটা । কিবা এটা অদ্ভুত শক্তিয়ে টানি লৈ গ’ল তাক নিজৰ শৈশৱৰ দিনলৈ, দেউতাৰ মৃত্যুৰ পিছত জৰাজীৰ্ণ হোৱা ঘৰক কেনেবাকৈ চলাই নিছিল মাকে ।

তেওঁলোকৰ ওচৰ চাপি বহু কথাই সুধিলে সি, কেনেকৈ গৰাখহনীয়াত দিশহাৰা হোৱা পৰিয়ালটো আহিছিল নগৰত নতুন জীৱনৰ আৰম্ভণিৰ সপোন ৰচি আৰু এদিন বাছৰ এক খুন্দাত থানবান হৈছিল সেই সপোন, দেউতাৰ মৃত্যু হৈছিল জি এম চি এইচৰ এক কোঠাত পৰি পৰি, মা হৈ গৈছিল চিৰ জীৱনৰ বাবে পংগু , সকলো দায়িত্ব আহি পৰিছিল ৬ বছৰীয়া ল’ৰাটোৰ ওপৰত ।

জুলাই মাহৰ দৰে গৰম অনুভৱ কৰিলে আকাশে, বনাচৰ টকাৰে পত্নীৰ বাবে এক ফেন্সী শাৰী ল’ম বুলি ভাবা ২০০০ টকা ল’ৰাটোৰ হাতত গুজি দি, সহায়ৰ প্ৰয়োজন হ’লে ফোন কৰিব বুলি নিজৰ নম্বৰ দি জেকেটডাল হাতত লৈ আগবাঢ়িল সি ঘৰৰ পিনে ।

ল’ৰাটোৰ মুখত এক ধন্যবাদৰ হাঁহি, সেই সময়তে ক’ৰবাৰ পৰা আকাশৰ কাণত ভাঁহি আহিল ভূপেন হাজৰিকাৰ গানৰ এক কলি "মানুহে মানুহৰ বাবে অকণো কিয় নেভাবে ?"

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,894
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:111
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,492
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:218
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:339
শিতান: আমাৰ গাঁও
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,890