মতামত :: মদৰ প্ৰচলন বন্ধ কৰো আহা --- শেখৰ ভট্ৰাচাৰ্য্য

শেখৰ ভট্ৰাচাৰ্য's picture

বতৰ্মান যুগৰ আনন্দৰ আন এটা নাম হ'ল মদ । এতিয়া মানুহ জন্ম হ'লেও, মূত্যু হ'লেও, বিবাহ হ'লেও, ভাল ৰেজাল্ট হ'লেও মদ খায় । মদ অবিহনে আজিৰ মানুহে একো কাম কাজ কৰিবো নোৱাৰে । মদৰ ৰাগিত মানুহ বিবেকহীন হৈ পৰে । মানুহে যিকোনো কাম কৰিবলৈ কুন্ঠাবোধ নকৰে । গতিকে বিভিন্ন ধৰণৰ সামাজিক অনুষ্ঠান পৰবত মানুহে মদ খাই অংশ গ্ৰহণ কৰিলে সেই অনুষ্ঠান কিমান দূৰ সফল হ'ব সেয়া সৰ্বজনবিদিত । এই মদ বৰ্তমান সময়ত এক ভয়ংকৰ ভাইৰাছত পৰিণত হৈছে । ইয়াৰ গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পৰিছে মূলতঃ নৱপ্ৰজন্মৰ ওপৰত । মদ ন'হলে বনভোজ নচলে । সামাজিক মাধ্যমবোৰৰ মাজেদি দেখা যায় দৈনন্দিন সংঘটিত ঘটনাবোৰ মদ সেৱন কৰাৰ ফলত ঘটে । যেনেকুৱা ছোৱালীক অশালীন ব্যৱহাৰ ,অত্যাচাৰ , হত্যা আদি । আজিকালি মদৰ প্ৰচলন হোৱাৰ ফলত নৱপ্ৰজন্মই ধ্বংসৰ ফালে গতি কৰিব ধৰিছে ।

শেহতীয়া মতামত

মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা: 832

যোৱা ৮ নৱেম্বৰৰ সন্ধিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ডাঙৰীয়াই হঠাৎ কৰা বিমুদ্ৰাকৰণৰ ঘোষণাই যোৱা ১০-১২ দিন ধৰি যে দেশত অর্থনৈতিক জৰুৰী অৱস্হাৰ সৃষ্টি কৰিছে তাক সকলো লোকেই প্ৰত্যক্ষ কৰিছে৷ সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ জনসাধাৰণক চুই যোৱা এনে আকষ্মিক ঘোষণা প্ৰকৃতার্থত কিমান সমীচিন বা যুক্তিসংগত তাক লৈ বহুতেই প্ৰশ্ন নকৰাকৈ থকা নাই৷ তৎসত্বেও গৰিষ্ঠসংখ্যক জনসাধাৰণে এনে ঐতিহাসিক পদক্ষেপৰ প্ৰতি পূর্ণ সমর্থন আগবঢ়াই ঘন্টাৰ পাছৰ ঘন্টা ধৰিও বেংক-এটিএমৰ শাৰীত থিয় হৈ থাকিবলৈ কুন্ঠাবোধ কৰা নাই৷ দেশৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ স্বার্থত তথা সমাজৰ পৰা দুর্নীতি আৰু ক’লা ধনৰ পয়োভৰ ৰোধ কৰিবলৈ সকলোৱে সাময়িক কষ্ট সহিও চৰকাৰৰ এই পদক্ষেপক সহাঁৰি জনোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে৷ ছছিয়েল মিডিয়াটো বিভিন্নজনে প্ৰধানমন্ত্ৰীক প্ৰশংসাৰে ওপচাই পেলোৱা দেখা গৈছে৷ মুঠৰ ওপৰত অশেষ কষ্ট স্বীকাৰ কৰি নিজৰ সাঁচতিয়া ধনৰ বাবে বেংকৰ সন্মুখত শাৰী পাতি সকলোৱে ৫০ দিনৰ পাছত মোদী ডাঙৰীয়াৰ নেতৃত্বত এখন নতুন ভাৰতবর্ষৰ সপোন দেখিছে ৷

মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা: 485

যুৱপ্ৰজন্ম হৈছে ৰাজ্যখনৰ মেৰুদন্ডস্বৰুপ । অসমৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন আহি পাইছে । এই নিৰ্বাচনে আমাৰ ৰাজ্যখনৰ ভৱিষ্যৎ নিৰ্ণয় কৰিব ।

এইক্ষেত্ৰত যুৱপ্ৰজন্মই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ লাগিব । যুৱপ্ৰজন্মই পৰিকল্পনাৰ মাধমেৰে এক উচিত আৰু স্বচ্ছ কাৰ্যপন্থা হাতত ল'ব লাগিব । আমাৰ যুৱপ্ৰজন্মই এটা কথাত গুৰুত্ব দিব লাগিব যে -ৰাজ্যৰ কোনো ৰাজনৈতিক দলে সুযোগ বুজি জনসাধাৰনৰ মাজত ধৰ্মক লৈ ৰাজনীতি কৰাৰ উপৰিও গোষ্ঠীগত সংঘৰ্ষ আনি দিব নোৱাৰে । বৰ্তমান ৰাজ্যৰ যুৱপ্ৰজন্মই হওঁক বা বাকী সচেতন নাগৰিকে হওঁক প্ৰতিজনেই মানসিক ভাৱে সাজু হৈছে আগন্তুক নিৰ্বাচনত যোগ্যপ্ৰাৰ্থীক নিৰ্বাচিত কৰি , নিজৰ নিজৰ সমষ্টিৰ বাবে উন্নয়ন কৰাৰ সুযোগ দিয়া উচিত । প্ৰতিজন অসমীয়াই বুকুত অজস্ৰ আশালৈ নতুন দিনৰ সন্ধানত অতি আগ্ৰহেৰে আপেক্ষা কৰি আছে । নতুন কৈ নিৰ্বাচিত ব্যক্তিজনে কিবা নতুন আঁচনি বা পৰিকল্পনা ৰুপায়ন কৰিব , কিন্তু বাকী সকলো আঁচনিৰ কথা বাদ দিলেও প্ৰতিজন বিধায়কে নিজৰ সমষ্টিৰ নামত থকা ধনখিনিও খৰছ কৰিব নোৱাৰে । যাৰ ফলত ৫বছৰ এনেকৈয়ে পাৰ হৈ যায় ।

অকল নিৰ্বাচনৰ আগমূহুতত আঁঠুৱা, কম্বল, দমকল, টিনপাত, চাইকেল আৰু কল্পতৰুৰ চেকেৰে ভোটাৰৰ মন জয় কৰা দেখা যায়। কিন্তু এইবেলি সকলোৱে অলপ সচেতন হওঁক আৰু সকলো চালি জাৰি চাই নিজৰ সমষ্টিৰ উন্নয়নৰ স্বাৰ্থত যোগ্য ব্যক্তিজনক সকলোৱে নিৰ্বাচিত কৰে যেন । তাৰ লগতে সেই ব্যক্তিজন যাতে দূৰ্নীতিমুক্ত আৰু অপৰাধমুক্ত হয় । প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে অকল নিৰ্বাচনত প্ৰতিদন্দিতা কৰাৰ বাবে গাওঁ চহৰে বেনাৰ, পোষ্টাৰ, হৰ্ডিংত সোণালী আখৰে নিজৰ নাম আৰু বিভিন্ন নিউজ চেনেলসমুহত সাক্ষাৎকাৰ দি জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰি আছে । কিন্তু এইবেলাক বাদ দি এইবেলি নিৰ্বাচনত প্ৰতিশ্ৰুতিসমুহ লিখিত আকাৰত আমাক দিব লাগে , কাৰণ বহুতো আধাৰশিলা বৰ্তমান সময়ত গৰু চৰোৱা পথাৰত পৰিণত হৈছে ।

মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা: 378

আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনত ৰাজ্যখনৰ ভৱিষ্যৎ নিৰ্ভৰ কৰি আছে যুৱপ্ৰজন্মৰ ওপৰত । যুৱপ্ৰজন্মৰ ভূমিকা হ'ব অতি গুৰুত্বপূৰ্ন । এই যুৱপ্ৰজন্মই নিৰ্ণয় কৰিব কোন শাসকে আমাৰ ৰাজ্যখনক শাসন কৰিব আৰু দিছপুৰ দখল কৰিব । ৰাজ্যৰ এই যুৱপ্ৰজন্মৰ জৰিয়তে পৰিবৰ্তন আনিব পাৰি । যুৱপ্ৰজন্মই ইচ্ছা কৰিলে অসম্ভৱ কামো সম্ভৱ কৰি তুলিব পাৰে ।

এইবেলি নিৰ্বাচনত যুৱপ্ৰজন্মই নিৰপেক্ষ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰি ,এখন দূৰ্নীতি মুক্ত, শিক্ষিত তথা যুৱপ্ৰজন্মৰ চৰকাৰ গঠন কৰিব পাৰিব । ৰাজ্যখনত আনিব পাৰিব পৰিবৰ্তনৰ বতাহ । যিহেতু যুৱপ্ৰজন্মই ৰাজ্য বা দেশলৈ উন্নয়ন আনে , যুৱসমাজে ৰাট্ৰ এখন গঢ় দিয়ে, সেইবাবেই এই যুৱপ্ৰজন্মৰ ওপৰত অসমৰ সাধাৰণ জনতাই বিশ্বাস স্থাপন কৰিছে আৰু অধিক গুৰুত্ব দিছে । আনকি ৰাজনৈতিক দল বিলাকৰ নেতা , মন্ত্ৰীসকলেও এই যুৱপ্ৰজন্মক উৎসাহিত কৰিবলৈ বিভিন্ন আঁচনি আৰু কাৰ্যপন্থা হাতত লোৱা দেখা যায় । কাৰণ তেওঁলোক জানে এই যুৱপ্ৰজন্মই যিফালে সমথৰ্ন দিব, সেইফালৰ তুৰ্জু খনৰ ভৰ বেছি হ'ব । উদাহৰণস্বৰুপে ক'ব পাৰি দিল্লীৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ কথা , অৰবিন্দ কেজৰিৱালে যুৱপ্ৰজন্মৰ সমৰ্থনেৰে দিল্লী দখল কৰিব পাৰিছে । সেইবাবে আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনত ৰাজ্যখনৰ ভৱিষ্যৎ নিৰ্ণয় কৰিব যুৱপ্ৰজন্মই আৰু তেওঁলোকৰ ভূমিকা হ'ব অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ।

মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা: 601

বতৰ্মান যুগৰ আনন্দৰ আন এটা নাম হ'ল মদ । এতিয়া মানুহ জন্ম হ'লেও, মূত্যু হ'লেও, বিবাহ হ'লেও, ভাল ৰেজাল্ট হ'লেও মদ খায় । মদ অবিহনে আজিৰ মানুহে একো কাম কাজ কৰিবো নোৱাৰে । মদৰ ৰাগিত মানুহ বিবেকহীন হৈ পৰে । মানুহে যিকোনো কাম কৰিবলৈ কুন্ঠাবোধ নকৰে । গতিকে বিভিন্ন ধৰণৰ সামাজিক অনুষ্ঠান পৰবত মানুহে মদ খাই অংশ গ্ৰহণ কৰিলে সেই অনুষ্ঠান কিমান দূৰ সফল হ'ব সেয়া সৰ্বজনবিদিত । এই মদ বৰ্তমান সময়ত এক ভয়ংকৰ ভাইৰাছত পৰিণত হৈছে । ইয়াৰ গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পৰিছে মূলতঃ নৱপ্ৰজন্মৰ ওপৰত । মদ ন'হলে বনভোজ নচলে । সামাজিক মাধ্যমবোৰৰ মাজেদি দেখা যায় দৈনন্দিন সংঘটিত ঘটনাবোৰ মদ সেৱন কৰাৰ ফলত ঘটে । যেনেকুৱা ছোৱালীক অশালীন ব্যৱহাৰ ,অত্যাচাৰ , হত্যা আদি । আজিকালি মদৰ প্ৰচলন হোৱাৰ ফলত নৱপ্ৰজন্মই ধ্বংসৰ ফালে গতি কৰিব ধৰিছে ।

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: গল্প
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা
শিতান: কবিতা