সমসাময়িক

সমসাময়িক

অনুভৱ :: আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিবসৰ চিন্তাৰ দোমোজাত মই --- মন্জুষা দেৱী

নাৰী কিমান সুৰক্ষিত তথা সংৰক্ষিত এচাম মানসিক বিকাৰ গ্ৰস্ত পুৰুষৰ হাতৰ পৰা ? নাৰী লাঞ্ছিতা অবহেলিত নিজৰ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ পৰা, নিজৰ আপোন মানুহৰ পৰাই । ৮ মাৰ্চ (International Womans Day ) নাৰী দিবসৰ দিনা নাৰীক সন্মান কৰিলে নাইবা নাৰী সুৰক্ষাৰ বাবে শ্লো গান গালে জানো নাৰী সুৰক্ষিত হ’ব ? ৮ মাৰ্চ বিশ্ব নাৰী দিৱস । আমি বেলেগ দিৱস ৰ দৰে নাৰী দিৱসও পালন কৰি আহিছো আৰু পালন কৰি থাকিম , নহ’লে আমি অত্যাধুনিক অলংকাৰেৰে নিজকে কেনেকৈ অলং‌কৃত কৰিম ?? নাৰী দিৱসৰ গুৰুত্ব , প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ

অনুভৱ :: অনুভৱৰ দলিচা --- মন্জুষা দেৱী

২০০৬ চনৰ ঘটনা ।

দিল্লীৰ কৰোলবাগত মই মোৰ বাইদেউৰ ঘৰলৈ গৈছিলোঁ । তাৰেই ওচৰত সংগীত অনুষ্ঠানৰ শব্দ মোৰ কাণত বাজি উঠিল । মই অলপ ওলাই গ’লো । এঘৰ মানুহৰ ঘৰত সন্তান জন্মিছে আৰু সেই উৎসৱ মুৱা পৰিবেশক আৰু ৰহণ সানিছিল হিজড়া (কিন্নৰ) ৰ নৃত্য বোৰে । পৰিবশটো মোৰ বাবে বহুতো আচহুৱা কিয়নো টিভিতেই অকল এইবোৰ দৃশ্য দেখা পোৱা আছিলো । মই আৰু আগবাঢ়ি গ’লো কিন্তু পৰিবেশৰ গোটেই ৰঙ সলনি হৈ গ’ল হঠাতে যেতিয়া আদহীয়া মাইকী এজনীৰ প্ৰচণ্ড চৰ এজনী হিজৰাৰ গালত পৰিল । সেই দৃশ্যই মোক বহুত কষ্ট দিছিল হয় কিন্তু তাতোকৈ বেছি কষ্ট দিছিল যেতিয়া সেই প্ৰচণ্ড চৰৰ আৰৰ কাহিনী গম পাইছিলো ।

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:2,087
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:2,484
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:2,515
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,743
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:2,606