অসমীয়া সাধুকথা || অসমৰ সাধুকথা || জনপ্ৰিয় অসমীয়া সাধু || Assamese Fairy Tales

অসমীয়া সাধু, অসমীয়া সাধুকথা, অসমৰ সাধু, অসমৰ সাধুকথা, অসমীয়া ভুতৰ সাধু, সাধুকথা অসমীয়া, Assamese Fairy Tales, Assamese fairy tales story, Fairy Tales in assamese

জল-দেৱতা আৰু খৰিকটীয়াৰ সাধু

বহু দিন আগৰ কথা এখন গাওঁত এজন খৰিকটীয়া আছিল ৷ সি দিনৰ দিনটো হাবিত খৰি কাটি সেই খৰি আনি বজাৰত বিক্ৰী কৰি ঘৰখন পোহপাল দি আছিলে ৷ এদিনাখনৰ কথা খৰিকটীয়াই এখন নৈৰ পাৰৰ হাবিত খৰি কাটি থাকোঁতে হঠাৎ তেওঁৰ হাতৰ পৰা কুঠাৰখন সুলকি নৈত পৰিল ৷ সেই কুঠাৰখনেই খৰিকটীয়াৰ পৰিয়ালটোৰ একমাত্ৰ জীৱিকাৰ উপায় আছিল ৷কুঠাৰখন এনেদৰে পানীত পৰাত তেওঁ উপায়বিহীন হৈ নৈৰ পাৰতে বহি কান্দিবলৈ ধৰিলে ৷ খৰিকটীয়াই এনেদৰে কান্দি থাকোঁতেই এজন জল দেৱতা পানীৰ পৰা সোণৰ কুঠাৰ এখন হাতত লৈ উঠি আহি খৰিকটীয়াৰ সন্মুখত থিয় হ’ল – জল-দেৱতাই সুধিলে – “হে খৰিকটীয়া এই খনেই তোমাৰ হেৰুৱা কুঠাৰ নেকি ?”

খৰিকটীয়াই জল-দেৱতাৰ হাতত থকে সোণৰ কুঠাৰখনৰ ফালে চাই ক’লে – “হে জল-দেৱতা এই খন মোৰ কুঠাৰ নহয় ৷”

Read more...

জল-দেৱতা আৰু খৰিকটীয়াৰ সাধু

বহু দিন আগৰ কথা এখন গাওঁত এজন খৰিকটীয়া আছিল ৷ সি দিনৰ দিনটো হাবিত খৰি কাটি সেই খৰি আনি বজাৰত বিক্ৰী কৰি ঘৰখন পোহপাল দি আছিলে ৷ এদিনাখনৰ কথা খৰিকটীয়াই এখন নৈৰ পাৰৰ হাবিত খৰি কাটি থাকোঁতে হঠাৎ তেওঁৰ হাতৰ পৰা কুঠাৰখন সুলকি নৈত পৰিল ৷ সেই কুঠাৰখনেই খৰিকটীয়াৰ পৰিয়ালটোৰ একমাত্ৰ জীৱিকাৰ উপায় আছিল ৷কুঠাৰখন এনেদৰে পানীত পৰাত তেওঁ উপায়বিহীন হৈ নৈৰ পাৰতে বহি কান্দিবলৈ ধৰিলে ৷ খৰিকটীয়াই এনেদৰে কান্দি থাকোঁতেই এজন জল দেৱতা পানীৰ পৰা সোণৰ কুঠাৰ এখন হাতত লৈ উঠি আহি খৰিকটীয়াৰ সন্মুখত থিয় হ’ল – জল-দেৱতাই সুধিলে – “হে খৰিকটীয়া এই খনেই তোমাৰ হেৰুৱা কুঠাৰ নেকি ?” খৰিকটীয়াই জল-দেৱতাৰ হাতত থকে সোণৰ কুঠাৰখনৰ ফালে চাই ক’লে – “হে জল-দেৱতা এই খন মোৰ কুঠাৰ নহয় ৷”

Read more." data-share-imageurl="">

বৰ্তমান জনপ্ৰিয় লিখনি

শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,665
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,052
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:1,697
শিতান: কবিতা
মুঠ পঢ়ুৱৈ সংখ্যা:383