কাঠনিবাৰী ----- ধনঞ্জয় কুৰ্মী

শোণিতপুৰ জিলাৰ শ্বহীদ নগৰী ঢেকীয়াজুলীৰ পৰা সাত কিলোমিটাৰ পূৱত বেলশ্ৰী নৈৰ পূৱ পাৰে '৪২ ৰ শ্বহীদ দয়াল পনিকাৰ গাওঁখন অৱস্থিত, আমাৰ মৰমৰ গাঁওখন অৱস্থিত, নাম "কাঠনিবাৰী" ।

আমাৰ গাওঁখন যদিও ১৫নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাই পথৰ গাতে লগা, ঢেকীয়াজুলীৰ ওচৰত তথাপি বহু পিছপৰা । আমাৰ গাঁৱখনৰ পূৱত কোঁচগাঁও, কাটনীগাওঁ, ভেড়গাওঁ পশ্চিমত বেলশ্ৰী নৈ উত্তৰত বৰডুবি আৰু দক্ষিণত ১৫নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ, ৰোহিনীবিল । ।

ওচৰত নদী থকাতো বিশুদ্ধ খোৱা পানীৰ অভাৱ , চাফ চিকুণ আছে যদিওবা আৰু প্ৰয়োজন । কৃষি প্ৰধান গাঁওখনত বিভিন্ন সমস্যা আৱৰি আছে । কৃষি সামগ্ৰী কঢ়িয়াবৰ বাবে সময়ে সময়ে গাঁওবাসীয়ে পকি ৰাস্তাৰ বাৰুকৈয়ে অভাৱ অনুভৱ কৰে ।

আমাৰ গাঁৱত মিলা প্ৰীতিৰে হিন্দু মুচলিম ধৰ্মালম্বী লোকে বাস কৰে । বিহু পূজা ঈদ গাঁওবাসী উৎযাপন কৰে । আমাৰ সৰু গাঁওখনত তিনিটা দূৰ্গা পূজা মণ্ডৱ আছে । পূজাৰ সময়ত এই মণ্ডৱ সমূহত যাত্ৰা(নাটক) পাতা হয় । পূজাৰ প্ৰতিমা সমূহ বেলশ্ৰী নৈত বিশৰ্জন কৰা হয় । ঢেকীয়াজুলীৰ প্ৰতিমা সমূহো ইয়াতে বিশৰ্জন কৰে ।

আমাৰ গাঁৱৰ কৃষক সকল সম্পূৰ্ণ নহলেও আংক্ষিক বিজ্ঞান সন্মত ভাৱেৰেই খেতি কৰে । পৰিবেশ বহন কৰিব পৰা প্ৰায় বোৰ খেতিয়ে আমাৰ গাঁৱৰ কৃষক সকল কৰিব পাৰে । যেনে :- কবি তৰমুজ ইছকচ বিলাহী বেঙেনা পটল জিকা কেৰেলা মটৰ জলকীয়া ইত্যাদি ।

এইখনি গাঁও আপোন আপোন । । ।